ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
پنج سوال متداول بیماران دندانپزشکی و پاسخ آن ها

سوالات متداول بیماران دندان پزشکی و پاسخ آن ها

یک تصور غلط میان مردم این است که در هنگام بروز یک بیماری در بدن، دهان از بقیه قسمت ها مجزاست. باید بدانیم که اتفاقا برعکس؛ دهان مانند دریچه ای مقابل سلامت سیستماتیک بدن است. با اینکه یک دندان پزشک قادر است اکثر مشکلات مربوط به دهان را درمان نماید اما در صورت وجود منشا سیستماتیک، لازم است متخصصان دیگر نیز وارد پروسه ی درمان شوند. در ادامه به سوالات متداولی که بیماران مراجعه کننده به دندان پزشکی دارند اشاره کرده و پاسخ های مختصر و کوتاهی به آن ها داده ایم.

1. از سوالات بیماران دندان پزشکی: آیا تغییر رنگ دندان هایم نشانه بدی است؟

به طور کلی دو دلیل برای تغییر رنگ دندان وجود دارد؛ لکه های اصلی (Intrinsic stain) و لکه های فرعی (Extrinsic stain ). لکه های فرعی معمولا رایج تر هستند و منشا بیرونی دارند. لکه های قهوه ای رنگ به دلیل مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها نظیر قهوه، تنباکو و انواع شکلات ایجاد می شوند. اما لکه های اصلی از داخل دندان شکل می گیرند.

رنگ این لکه ها آبی مایل به خاکستری یا زرد مایل به قهوه ای بوده که در نتیجه مصرف برخی از دارو ها مانند تتراسایکلین و آنتی بیوتیک های وابسته به آن ایجاد می شوند. لکه های سفید روی دندان به دلیل قرار گرفتن بیش از حد دندان در معرض فلوراید بوده و لکه های با رنگ خاکستری متمایل به سیاه نشانه های ابتدایی پوسیدگی دندان خواهد بود. رنگ سیاه نیز می تواند به علت ترومای دندانی مشاهده شود.

2. آیا ایجاد تغییرات در لثه من نشانه بیماری جدی و بزرگی است؟

ایجاد تغییرات در بافت، شکل و ظاهر و یا حالت التهاب یا خونریزی در لثه می تواند نشانه بهداشت ضعیف دهان و دندان باشد و این موضوع، نیاز به پروسه تمیز کردن حرفه ای تر و کامل تری را میطلبد.

با این حال، در بعضی موارد ممکن است این تغییرات اشاره ای به وضعیت سلامتی بدن باشد. دیابت، یکی از بیماری هایی است که می تواند تغییراتی در بافت لثه ایجاد نماید.

تغییر در سیستم ایمنی بدن، بارداری، دیسکرازی خونی نیز از همین موارد هستند. بیماری هایی مانند سرطان خون، نوتروپنی، کمبود ویتامین B3 و یا C و …. میتواند منجر به تغییر شکل لثه شود.

پنج سوال متداول بیماران دندانپزشکی و پاسخ آن ها

3. آیا درد زبان و یا مزه های عجیب و غریب و غیر طبیعی دهان نگران کننده است؟

التهاب زبان با عنوان علمی “گلوسایتیس” شناخته و درد و ناراحتی آن را “گلوسودینیا” می نامند. شایع ترین علل درد زبان عبارت هستند از زخم ها و آفت های زبان، جراحات سرد مانند خشکی دهان، هرپس، عفونت ناشی از قارچ کاندیدا و …

درد یا سوزش زبان همچنین میتواند نشانه ای از کمبود برخی از ویتامین ها مانند B12، B6، B3، B2 و B9 باشد و درد های شدید تر می تواند ناشی از مشکلات جدی تری مانند سرطان زبان باشد. در هر صورت، در صورتی که درد زبان تا دو هفته از بین نرود، لازم است به پزشک مراجعه شود.

مزه ها و طعم های غیر طبیعی دهان عموما به دلیل مصرف برخی دارو ها مانند آنتی بیوتیک ها، آنتی هیستامین ها، دارو های فشارخون، دارو های دیابت، تشنج، پارکینسون و … اتفاق می افتد و خشکی دهان، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، سیگار کشیدن، از دست دادن حس بویایی و یا کمبود برخی ویتامین ها آن را تشدید می نماید.

4. از سوالات متداول بیماران دندان پزشکی: آیا بوی بد دهان میتواند نشانه ای از وجود بیماری در بدن باشد؟

بوی بد دهان مشکلی بسیار رایج است که می تواند موجب ناراحتی های شدیدِ روانی شود. این مشکل با نام علمی هالیتوسیس(Halitosis) پس از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه، سومین علتی می باشد که افراد را به سمت رعایت بهداشت دهان و دندان می کشاند. با وجود اینکه بوی بد دهان می تواند به علت برخی بیماری های خاص نیز باشد، اما مهم ترین علت آن عدم رعایت بهداشت دهان است. در برخی موارد ممکن است این معضل به علت اختلال در ریفلاکس معده، اختلالات متابولیکی، سینوزیت، تنفسی و یا سیستم ایمنی بدن باشد.

5. آیا علائم کوچک و جزئی می تواند نشانه ای از مشکلات بزرگ تر باشد؟

نقاط کوپلیک علائمی هستند که 2 الی 3 روز قبل از وقوع بیماری سرخک و به صورت نقاط سفید با هاله قرمز در کنار دندان های آسیای تحتانی دیده می شود. دیگر بیماری های خود ایمنی مانند پمفیگوئید و پمفیگوس نیز ممکن است به صورت التهاب هایی در بافت لثه خود را نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!