ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
اول-مسواک-یا-نخ-دندان؟!

اول مسواک یا نخ دندان؟ مسئله این است!

در میان روش های پاکسازی دهان، دو روش مسواک زدن و نخ دندان متداول تر است و از عوامل اصلی مقابله با بیماری های پریودنتال و مشکلات ژنژویت به شمار می آیند. با این حال، توجه به توالی انجام هر یک از این دو روش ممکن است نتیجه مطلوب و متفاوتی در پی داشته باشد.

دندانپزشکان به طور مرتب بر اهمیت روش های مکانیکی کنترل پلاک دندانی تأکید می نمایند اما سوالی که اکثر افراد می پرسند مربوط به توالی و ترتیب انجام این دو روش است و اینکه کدام یک باید مقدم باشد.

در مطالعات اخیر انجام شده در زمینه تاثیر پروسه های مذکور بر حذف پلاک دندان ها، به طور عمده به مقایسه اثرگذاری انواع مختلف مسواک و خمیردندان و همچنین تکنیک های مسواک زدن اشاره شده است.

نتایج پژوهش دانشجویان دانشگاه مشهد

اما در سال 2018، دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد. در پژوهشی به بررسی تاثیر ترکیبی مسواک و نخ دندان به جهت تعیین بهترین روش تمیز کردن دندان پرداخته اند.

در این پژوهش، گروهی از دانش آموزان پس از اینکه به مدت 48 ساعت از هیچ روشی برای تمیزکردن دندان هایشان استفاده نکردند. به دو گروه تقسیم شده اند؛ یک گروه در ابتدا از مسواک و خمیردندان غنی از فلوراید برای شستن دندان ها استفاده نمودند و سپس از نخ دندان. گروه دیگر ابتدا نخ دندان و بعد مسواک و خمیردندان غنی از فلوراید را به کار بردند. در مرحله بعد، سطح فلوراید باقی مانده روی دندان ها با کمک شاخص های مناسب سنجیدند.

در انتها، پس از بررسی داده های جمع آوری شده، محققان به این نتیجه رسیدند. که پلاک دندانی در گروهی که قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده نمودند تا حد چشمگیری کاهش یافته بود. این به دلیل باقی ماندن میزان بیشتری فلوراید در فضاهای بین دندانی است.

اما صرف نظر از نتیجه این آزمایش، به طور کلی لازم است. هر دو روش برای پاکسازی دندان ها از پلاک های مضر به کار گرفته شوند. و در هر روز، به طور منظم و به جا، در جهت تمیزکردن دندان ها انجام شود.

مسواک و نخ دندان

انتخاب نخ دندان مناسب

نخ دندان در انواع مختلف نخی ، مومی، طعم دار یا بدون طعم و عطری موجود است. و همه انواع آن ها به جلوگیری از ایجاد پلاک در دندان ها کمک می کنند.

در این بخش به ارائه چند نکته در رابطه با ویژگی های انواع مختلف نخ دندان خواهیم پرداخت:

  • نخ دندان های مومی برای افرادی که بین دندان های خود فاصله دارند، گزینه مناسب تری می باشد. این نوع از نخ دندان ها محکم بوده و کمتر پاره می ‎شوند.
  • اگر دندان مصنوعی دارید، از نخ دندان های سفت و محکم استفاده نمایید.
  • اگر دارای لثه های حساسی هستید که دچار خونریزی می ‎شوند، از نخ دندان های نرم استفاده نمایید.
  • برای کودکان ۵ و ۷ ساله نیز با مشورت با دندانپزشک، نخ دندانی نرم تهیه کرده و نحوه استفاده از آن را به کودکان آموزش دهید.

به یاد داشته باشید که نوع نخ دندان مناسب برای هر فرد بستگی به نوع دندان های فرد دارد، بنابراین برای انتخاب گزینه مناسب تر از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید.

روزی دو بار مسواک زده و یکبار از نخ دندان استفاده کنید.

بهتر است همیشه هم از مسواک و هم از نخ دندان استفاده کنید زیرا مسواک سطح دندان ها و نخ فاصله میان دندان ها را تمیز می کند. در روز ۲بار مسواک بزنید تا سطح دندان هایتان تمیز شود. سپس برای خارج کردن پلاک و باقی مانده ها از میان دندان ها روزی یک بار چند دقیقه را صرف استفاده از نخ نمایید. استفاده از نخ دندان روزی یک بار کافی است چرا که ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان لازم است تا باکتری ها درون پلاک ها جای گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!