ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
فیلینگ دندان یا پر کردن دندان

فیلینگ دندان یا پر کردن دندان چیست؟

پوسیدگی دندان یکی از مشکلات رایج در بین مردم می باشد، به ویژه این مشکل با افزایش مصرف انواع شیرینی بیشتر می شود. حفره های کوچکی که در دندان به وجود می آید به تدریج بزرگ تر می شوند و اگر بلافاصله پس از آسیب دیدگی درمان نشود، خطرات جدی تری را به همراه خواهد داشت. هنگام عمل فیلینگ دندان، دندان پزشک با برداشتن قسمت آسیب دیده دندان و جایگزینی آن با یک پر کننده مصنوعی به نام کامپوزیت، دندان را ترمیم می کند. باید توجه داشت که در مورد شکستگی یا ترک خوردگی دندان ها نیز ونیر کامپوزیت راه حل مناسبی می باشد.

پر کردن حفره های دندان با هدف ترمیم دندان های آسیب دیده که در نتیجه پوسیدگی و فرسایش تدریجی دندان به دلیل سطح پایین بهداشت دهان ایجاد شده، انجام می شود و همچنین ممکن است دندان پزشک از طریق فیلینگ دندان، ترمیم دندان های ترک خورده را که در اصطلاح ترمیم دندان نام دارد، انجام بدهد.

علائمی که نیاز به پر کردن دندان را نشان می دهد

علائم زیادی وجود دارد که نشان دهنده پوسیدگی دندان و نیاز دندان به پر شدن می باشد، مانند موارد زیر:

 • دندان درد
 • تورم در لثه یا گردن
 • درد در ناحیه گوش
 • حساسیت بیش از حد به گرما یا سرما

خطرات انجام عمل فیلینگ دندان

روش پر کردن دندان با برخی عوارض همراه بوده، که برخی از آن ها عبارتند از:

 • خون ریزی
 • آلودگی دندان
 • آسیب به اعصاب دندان
 • افت فشار خون
 • حساسیت به سرما و گرما در حفره دهان

نکته:

 1. ممکن است با گذشت زمان مواد پر کننده بشکنند یا ترک بخورند و باعث شوند مواد غذایی بین دندان ها و مواد پرکننده قرار بگیرد، بنابراین برای جلوگیری از آسیب بیشتر، به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 2. ممکن است بعد از پر کردن یکی از دندان های خود هنگام خوردن غذا های شیرین، نوشیدنی های سرد یا گرم، به دلیل حساسیت دندان احساس درد کنید، بنابراین در صورت تداوم این علائم باید با پزشک خود مشورت نمایید.

اقدامات لازم قبل از پر کردن دندان

دندانپزشک معمولاً از بیمار می خواهد که قبل از عمل، از دندان های خود از طریق اشعه ایکس با دستگاه های مخصوص عکس بگیرد تا مشکلات دندان به طور دقیق نمایش داده شود. برای افرادی که دارای دریچه های قلب مصنوعی هستند و پیوند قلب انجام داده اند، قبل از عمل در صورت نیاز مقداری آنتی بیوتیک برای جلوگیری از هرگونه عارضه تجویز می شود.

اقدامات فیلینگ دندان در حین عمل

پر کردن دندان در کلینیک دندانپزشکی تحت شرایط بی حسی کامل انجام می شود و فرآیند پر کردن دندان ممکن است بیش از یک جلسه طول بکشد که هر جلسه از 20 تا 30 دقیقه به طول می انجامد، در صورت وجود تعداد بیشتر دندان که نیاز به درمان دارند، باید به کلینیک مراجعه نمایید تا دندان پزشک برای از بین بردن پوسیدگی که در دندان جمع شده است اقدام نماید و با استفاده از ابزار های مخصوص، بافت پوسیده و آسیب دیده دندان را از دندان خارج کند.

سپس حفره حاصله را  با یک ماده مخصوص که معمولاً از کامپوزیت استفاده می شود، پس از تمیز کردن لایه های پوسیده دندان، در محل مورد نظر قرار می گیرد و با اشعه مخصوص در جای خود تثبیت می کند. لایه های پرکننده کامپوزیتی به صورت مرحله ای روی دندان قرار می گیرند تا به بهترین شکل، فیلینگ دندان انجام شود. پزشک پس از اتمام پرکردن، سطح دندان را صیقل داده و و مواد اضافی را کوتاه می کند تا یک سطح شوند.

فیلینگ دندان

اقدامات لازم بعد از پر کردن دندان

بیمار باید تا دو ساعت بعد، از خوردن و آشامیدن خودداری نماید. بعد از اولین روز درمان دندان، ممکن است بیمار از درد در ناحیه تازه پر شده دندان رنج ببرد. بنابراین، در صورت نیاز می توانید از مسکن استفاده نمایید. همچنین باید مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشد تا از عوارض بعد از عمل جلوگیری شود. بهتر است با استفاده از برس و تمیز کردن ریشه دندان از طریق نخ دندان و خمیر دندان های تمیز کننده، از پوسیدگی دندان جلوگیری نمایید. گاهی اوقات پزشک ممکن است مصرف آنتی بیوتیک را پس از درمان دندان، هنگامی که التهاب یا عفونت در ناحیه به وجود می آید، توصیه نماید.

در صورت بروز برخی علائمی مانند درجه حرارت بالا، درد شدید دندان، خونریزی یا ترشحات دهان باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علائمی که نشان می دهد کامپوزیت دندان نیاز به تعویض دارد

وقتی برای مدت طولانی در دندان پر شده خود احساس درد می کنید، این بدان معناست که باید برای رفع مشکل به دندانپزشک مراجعه کنید یا پر کننده کامپوزیتی را تعویض نمایید. علائمی وجود دارد که به شما می گوید ممکن است نیاز به تعویض پر کننده دندان خود داشته باشید:

دندان درد: هنگامی که درد شدیدی را در ناحیه دندان پر شده خود احساس نمودید، ممکن است نشانه حفره جدیدی در داخل دندان باشد.

فضاهای خالی در مواد کامپوزیتی دندان: هنگامی که غذا می خورید ممکن است احساس کنید بقایای مواد غذایی به مواد پر کننده نفوذ کرده و این ممکن است در طولانی مدت باعث افزایش فضاهای خالی بیشتر در کامپوزیت دندان شود.

فیلینگ موقت دندان

فیلینگ موقت دندان، پر کننده هایی هستند که دندانپزشک برای مدت کوتاهی معممولا در حدود یک ماه نصب می کند. در موارد اضطراری، قبل از نصب پر کننده هایی که برای نصب نیاز به بیش از یک جلسه درمان دارند، مانند کامپوزیت هایی از جنس طلا استفاده می شود و همچنین در درمان عصب قبل از قرار دادن مواد کامپوزیت دائمی از فیلینگ موقت استفاده می شود.

سخن آخر

فیلینگ دندان همان پرکردن دندان است که هنگامی که دندان فرد دچار پوسیدگی می شود، فیلینگ دندان توسط دندانپزشک انجام می شود.  دندان های خود را با خمیر دندان فلوراید دوبار در روز مسواک کنید. برای از بین بردن بقایای غذا که بین دندان ها گیر کرده است، از نخ دندان استفاده کنید. در صورت خرد شدن کامپوزیت دندان یا شکستگی یا درد دندان، به پزشک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!