ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
آشنایی با کالا های پرکاربرد دندانپزشکی

آشنایی با کالاهای پرکاربرد دندانپزشکی به زبان ساده

صنعت دندانپزشکی یکی از صنایع رو به رشد و تمام نشدنی در علم پزشکی است. تا زمانی که انسان دندان دارد، و برای غذا خوردن از دندان استفاده می کند، به علم دندانپزشکی و کالای دندانپزشکی نیاز خواهد داشت.

اگر شما هم به دندان پزشکی رفته باشید و بر روی یونیت دندان پزشکی نشسته باشید ، احتمالا کالا های دندانپزشکی برایتان عجیب جلوه نماید و برایتان سوال پیش می آید که لوازم دندانپزشکی دقیقا چه کاربردی دارند و اسم هر کدام از آن ها چه چیزی است. به احتمال زیاد  این سوال ها در مورد ابزار کار سایر پزشکان ایجاد نشود چراکه اصلا بیماران آن ابزار را نمی بنند ولی اکثرا بیماران این سوال ها را از دندان پزشکان می پرسند. حال با هم با چند مورد از لوازم و کالای دندانپزشکی آشنا خواهیم شد.

کالا های دندانپزشکی پر کاربرد

1. ساکشن

ساکشن، یکی از جالب ترین کالای دندانپزشکی برای بیماران می باشد. ساکشـن وسیله ای مشابه جارو برقی می باشد. و وظیفه اش مکیدن آب و مایعات موجود در دهان شما می باشد . در داخل این وسیله یک محیط خلا وجود دارد که باعث می شود مایعات را به داخل خود بکشد. این وسیله ها معمولا با هوا یا آب کار می کنند که البته گونه هوایی بهداشتی تر می باشد . دندان پزشک ها معمولا در عمل های جراحی دندان عقل و یا جراحی‌ های لثه از ساکشن های قوی تر استفاده می کنند چرا که این عمل ها باعث می شود تا مقداز زیادی خون در دهان ایجاد شود.

2. فرز های دندان پزشکی

مهم ترین وسیله ای که دندان پزشکان از آن استفاده می کنند، این مته ها می باشد. همان طور که از اسم این وسیله می توان حدس زد، از آن برای تراش و برداشتن پوسیدگی دندان استفاده می شود. همان طور که می دانید مینا های دندان بسیار سفت بوده و تنها فرزهای الماسی می توانند آنها را برش بدهند. استفاده از این وسیله سر و صدای زیادی ایجاد می کند و به اعتقاد بسیاری از بیماران مته ها ترسناک ترین ابزار دندان پزشکی هستند.

کالای دندانپزشکی

3. لایت کیور از کالای دندانپزشکی

لایت کیور یکی از کالاهای های دندان پزشکی که بیشتر مردم آن را با اشعه لبزر اشتباه می گیرند. لایـت کیور ها وسیله های هستند که مانند تفنگ بوده و یک نور آبی یا بنفش را تولید می کنند. از این وسیله برای سفت شدن ماده هایی که برای عمل های جراحی مصرف می شود، کاربرد دارد. دستگاه لایت‌ کیور دارای لامپ هالوژن یا LED است که البته نوع هالوژنی آن تاثیر بهتری دارد و زودتر باعث می شود تا رنگ های بکار رفته در دندان ها خشک شوند.

4. سرنگ های آب و هوا

شاید اولین چیزی که شما در مطب های دندان پزشکی و یونیت ها ببنید، این سرنگ ها است که دارای دو سر می باشند از یکی از سر ها آب بیرون می آید و از دیگری هوا . شاید از خود سوال بپرسید که این سرنگ ها چه فایده ای دارند. زمانی که دندانپزشک دندان شما را تراش می دهد، با استفاده از این وسیله تمام باقی مانده ها را از دهان شما خارج می کند. همچنین با استفاده از سرنگ هوا، باید دهان شما قبل از عمل کاملا خشک شود.

5. دوربین های دهانی از کالای دندانپزشکی

از این وسیله زیاد استفاده نمی شود و دلیلش هم این است که هر دندان پزشکی توانایی خرید آن را ندارد و تنها کاربردش نیز فیلم برداری از داخل دهان می باشد. در کشور های خارجی دندانپزشک موظف است تا به درخواست بیمار، این دوربین های کوچک بی سیم را در دهان بیمار گذاشته و از فرایند عمل فیلم برداری کند تا بیمار بعدا بتواند این مراحل را تماشا نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!