ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
همه-چیز-درباره-باندینگ-دندان

باندینگ دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

دندان آسیب دیده و ترک خورده، دندان لب پر شده و یا دندان پر شده ای که بعد از گذشت مدت زمانی خالی شده است، نیاز به ترمیم دارند. روش های متنوعی برای ترمیم دندان وجود دارد. اما آیا تا به حال روشی به نام باندینگ دندان را شنیده اید؟
باندینگ دندان یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی می باشد که به وسیله مواد کامپوزیت (رزین پلاستیکی با دوام و یک نوع پر کننده شیشه ای)، نواقص دندان برطرف شده و ترمیمی همرنگ دندان صورت می پذیرد.

چرا که رزین متناسب با رنگ دندان های بیمار انتخاب شده و دندان پزشک آن را بر روی دندان بیمار قرار می دهد. این ماده مانند بتن بوده و برای پوشش دادن ناهنجاری ها شکل داده شود. مواد شیشه‌ ای بکار رفته در این ترکیب، استحکام و شفافیتی شبیه‌ به یک دندان طبیعی را ایجاد میکنند. این درمان با ‌هزینه بسیار کم میتواند در مدت زمانی به کوتاهی یک جلسه‌، تغییرات گسترده‌ ای را در لبخند شما ایجاد نماید. در این مقاله درباره روش باندینگ دندان بررسی کرده ایم.

موارد استفاده از باندینگ دندان

باندینگ دندان برای رفع مشکلات زیر استفاده می شود:

 • ترمیم پوسیدگی دندان
 • بستن فاصله و شکاف بین دندان‌ ها
 • ترمیم ترک‌ خوردگی و شکستگی دندان
 • تغییر ظاهر دندان‌ ها
 • بلندتر کردن طول دندان
 • جایگزین مناسب برای دندان‌ های پر شده با مواد آمالگام
 • ترمیم تغییر رنگ دندان‌
 • حفاظت بخشی از ریشه دندان که به دلیل تحلیل لثه بیرون زده است.

جلسه مشاوره جهت تشخیص درمان

در جلسه مشاوره، دندان پزشک به کمک معاینه و عکسبرداری رادیولوژی مشکلات دندان هایی را که رفع آن‌ ها از طریق باندینگ امکانپذیر است را مورد بررسی قرار میدهد.

 همچنین درباره مناسب بودن یا نبودن باندینگ برای درمان مشکلات زیبایی با شما صحبت خواهد کرد و در صورتی که آسیب وارد شده به دندان‌ هایتان شدیدتر باشد، احتمالاً به شما توصیه خواهد کرد از سایر روش‌ های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی برای دستیابی به نتایج بلندمدت در این رابطه استفاده کنید. به این ترتیب دندان پزشک اطلاعات لازم را درباره مناسب بودن این درمان برای رفع مشکلات موجود در اختیار شما قرار میدهد.

باندینگ-دندان

شیوه درمان باندینگ

در روش باندینگ نیازی به آماده‌ سازی دندان‌ ها نبوده یا مدت زمان آماده‌ سازی دندان‌ ها به این منظور ناچیز است. به همین خاطر به جز مواردی که از کامپوزیت برای پر کردن پوسیدگی دندان استفاده شود، اغلب نیازی به استفاده از مواد بی حسی نخواهید داشت. به این ترتیب پس از بررسی رنگ دندان‌ های شما، به دقت کامپوزیت‌ های همرنگ دندان برای ترمیم انتخاب خواهد شد.
امروزه دو نوع مختلف باندینگ دندان وجود دارد که عبارتند از:

 1. باندینگ کامپوزیت مستقیم

  باندینگ کامپوزیت مستقیم درمانی است که در آن از کامپوزیت‌ های هم رنگ دندان (سفید یا به رنگ طبیعی دندان‌) برای پر کردن پوسیدگی، ترک‌ خوردگی یا ترمیم تراشیدگی، پوشاندن فاصله بین دندان‌ ها و نیز ترمیم لبه‌ های دندان ها که دچار خوردگی شده اند، استفاده می شود. در این حالت مواد کامپوزیت به‌ طور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و با حداقل سطح تهاجم، طرح لبخند بیمار اصلاح می‌ گردد. در اصطلاح تخصصی به این روش ترمیم باندینگ مستقیم دندان گفته شده، ولی در اکثر موارد به آن به اختصار باندینگ می‌ گویند.

 2. باندینگ کامپوزیت چسبنده

  در این نوع برخلاف کامپوزیت مستقیم، ترمیم دندان به یک دندان سالم متصل می‌ شود. این روش معمولا برای اهداف زیبایی همراه با روکش دندان، بریج، لمینت دندان، اینله و آنله مورد استفاده قرار میگیرد. به این ترتیب دندانپزشک پس از انتخاب رنگ مناسب باندینگ، سطح دندان را با استفاده از یک محلول اسیدی مناسب کمی زبر کرده و محلول رزین کامپوزیت را بر روی دندان‌ ها قرار میدهد. و با حالت دادن محلول بر روی دندان آن را به شکل دلخواه و مناسب در می آورد. در ادامه این مواد با استفاده از پرتو مخصوص سفت شده و این فرآیند تا زمانی تکرار می‌ شود که پرکردگی یا ونیر کامپوزیت ظاهر نهایی دلخواه را پیدا نماید. دندانپزشک در نهایت این مواد را صیقل می‌ زند تا ظاهر آن با سطح بقیه دندان‌ ها هماهنگ و طبیعی به نظر بیاید.

مدت زمان درمان باندینگ

باندینگ یک دندان، به‌ طور عادی در طول یک جلسه درمان 30 تا 60 دقیقه‌ ای در مطب دندانپزشکی انجام می گیرد. این شرایط در حالی است که باندینگ چند دندان، به مدت درمان طولانی‌ تر نیاز دارد و ممکن است برای آن چند جلسه درمان بر روی بیمار انجام شود.

طول عمر باندینگ دندان

طول عمر مواد باندینگ بستگی به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهانی بیمار دارد. با این وجود در بهترین شرایط طول مدت دوام و ماندگاری باندینگ دندان معمولاً 5 تا 10 سال می باشد و احتمالاً پس از این مدت لازم است باندینگ دندان جایگزین و یا ترمیم شود.

مراقبت-از-باندینگ-دندان

مزایا و معایب باندینگ دندان

مزایای باندینگ دندان

 • کم هزینه بودن درمان
 • حفاظت از مینای دندان
 • انجام درمان تنها در یک جلسه ی درمانی
 • عدم نیاز به داروی بی حسی
 • قابلیت ترمیم پذیری

معایب باندینگ دندان

 • رنگ پذیری بیشتر نسبت به دیگر درمان های زیبایی دندان
 • آسیب پذیری بیشتر نسبت به دیگر درمان ها
 • طول عمر کمتر نسبت به دیگر درمان های زیبایی دندان
 • احتمال بروز واکنش های آلرژیک در برخی از افراد

مراقبت های بعد از درمان باندینگ

دندان‌ هایی که درمان باندینگ برای آنها استفاده شده، نیاز به مراقبت‌ هایی مشابه دندان‌ های عادی دارند. به این ترتیب لازم است عادت‌ های مناسب در ارتباط با رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ ها توسط فرد به‌ طور دقیق رعایت شود و معمولاً به افراد توصیه می‌ شود، حداقل دو بار در روز دندان‌ های خود را مسواک زده و روزی یک بار از نخ دندان استفاده کند. همچنین معاینات منظم دندانپزشک نیز می‌ تواند اطمینان لازم را درباره تمیز و سالم باقی ماندن دندانها و حفظ ظاهر زیبایی طرح لبخند در اختیار بیمار قرار دهد.

به خاطر اینکه مواد مورد استفاده در باندینگ به تدریج دچار تراشیدگی خواهد شد. بهتر است بیمار از جویدن اجسام سخت که احتمال وارد شدن آسیب به باندینگ دندان را داشته باشد، خودداری نماید. به طور مثال در این رابطه لازم است از جویدن ناخن، جویدن مداد، یخ یا سایر اجسام سخت خودداری کنید. به این ترتیب در صورتی که متوجه شدید احساس دندان‌ های باندینگ شده شما متفاوت تر از زمان ابتدایی است، احتمالاً باندینگ دندانتان دچار تراشیدگی شده است. در صورت ایجاد این شرایط لازم است با دندانپزشک معالج صحبت و مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!