ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
پالپ دندان منبع سلول های بنیادی

سلول های بنیادی چه هستند؟

سلول های بنیادی منبع سلول های ویژه و متمایزی می باشند که در طول فرایند رشد و نیز برای بازسازی و احیاء بافت های بیمار و یا آسیب دیده از این سلول ها استفاده می شود. در سال های اخیر، پس از پی بردن به اینکه درمان هایی بر پایه سلول های بنیادی می توانند کیفیت زندگی بیمارانی با شرایط خاص نظیر آلزایمر و ایسکمی، کاهش جریان خون، دریچه قلب، از دست رفتن دندان و استخوان و … را ارتقاء بخشند.

در این میان مطالعات روی سلول های بنیادی نیز پیشرفت زیادی داشته است. شواهد بسیاری حاکی از آن است که سلول های بنیادی اساسا در آشیانه های سلولی وجود دارند و برخی بافت های خاص بیشتر از دیگر بافت ها حاوی این سلول ها هستند. از بین این بافت ها، پالپ دندان یکی از منابع غنی سلول های بنیادی مزانشیمی می باشد که برای کاربردهای مهندسی بافت مناسب هستند. سلول های بنیادی پالپ دندان به شدت قابل تکثیر بوده و یکی از منابع سلولی برای کاربردهای متعدد سازنده و حیات بخش پزشکی می باشند. وظیفه طبیعی آنها تولید اودونتوبلاست (یکی از سلول های بافت همبند که رویه خارجی پالپ دندانی مجاور عاج دندان را تشکیل می دهد) است تا بتواند عملکرد ساختار دندان را بازسازی و احیاء نماید.

تحقیقات جدید در ژاپن نشان دهنده آن است که پالپ دندان کشیده شده میتواند یک منبع آسان برای به دست آوردن سلول های بنیادی پرتوان القایی یا آی پی اس (IPS) باشد که همانند سلول های بنیادی بند ناف میتوان از آن ها چندین نوع سلول مختلف تولید کرد بدون این که هیچ گونه مشکلات اخلاقی داشته باشد.

پالپ دندان منبع سلول های بنیادی

نتایج پژوهش کی. تزوکو

این یافته ها که در پژوهشی به رهبری کی. تزوکو از دانشکده پزشکی دانشگاه گیفو ژاپن صورت گرفته است، در نشریه آنلاین Journal of Dental Research منتشر گشت. تزوکو تحقیقاتش را با مشارکت همکارانش از دانشگاه گیفو و دانشگاه کیوتوی ژاپن انجام داد. سلولهای پرتوان القایی برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ در دانشگاه کیوتو تولید شد.

در بدن منابع احتمالی برداشت سلول های بنیادی پر توان القایی با عمل بسیار کم تهاجمی، چندان زیاد نیست. به همین دلیل تزوکو و همکارانش تصمیم به ارزیابی برداشت و کشت سلولهای بنیادی پالپ دندان گرفتند و بررسی کردند که ایا به آسانی میتوان  آنها را از دندان به دست آورد یا خیر.

از شش خط سلولی (سل لاین) که آنها مورد آزمایش قرار دادند، ۵ خط سلولی را استفاده کردند که ماندگاری و دوام بالایی داشتند. آنها در مقاله خود چنین نوشتند:

“از هر ۶ خط سلولی پالپ دندان که با ۳ یا ۴ فاکتور برنامه نویسی مجدد مورد آزمایش قرار گرفتند، سلول های پرتوان القایی از ۵ خط سلول های پالپ دندانی ایجاد شدند.”

همچنین آزمایشهای بعدی آشکار کرد که این خطها می توانند سلولهای بنیادی تولید نمایند که از نظر ژنتیکی با ۲۰% جمعیت ژاپن سازگاری دارد.

این محققان نتیجه گیری کردند: آنالیز این داده ها، توانایی امیدوار کننده سلول های پالپ دندان را به عنوان منبع سلول های بنیادی پرتوان القایی نشان می دهد که می توان آن ها را برای مصارف پزشکی ترمیمی به کار گرفت. همچنین آن ها بیان کردند مطالعات بعدی ممکن است نشان دهد خطهای سلولی با بیش از ۲۰% جمعیت ژاپن مطابقت دارد.

ویلیام جیانوبیل ویراستار این نشریه میگوید:

“این پژوهش حائز اهمیت است چرا که احتمال جالب توجه ساخت بانک سلول های بنیادی از منبعی آسان مانند دندان کشیده شده را ارائه کرده است. “

“اگر چه این یافته در مراحل اولیه توسعه قرار دارد اما دورنمای رویکردهای درمان سلولی برای درمان بیماری های انسانی را نشان میدهد. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!