ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
نورپردازی سالم و متعادل در مطب دندانپزشکی

چگونگی تعبیه نوری سالم و متعادل در مطب دندانپزشکی

امروزه فناوری نورپردازی مطب دندانپزشکی به طور قابل توجهی از زمان معرفی اولین چراغ های دندانی در دهه‌ی ۱۹۵، پیشرفت کرده است. به طوریکه در حال حاضر دندانپزشکان از لوپ‌ هایی با چراغ های LED استفاده می‌ کنند و این پیکربندی مزایای بسیاری برای آنان به همراه داشته است. با این حال غالبا می بایست علاوه بر هدلایت‌ ها، از نور اضافی نیز استفاده گردد. کارشناسان نور دندانپزشکی معتقدند که گسترش سریع گزینه های روشنایی به سردرگمی و گاهی اوقات، منجر به انتخاب های نا آگاهانه و ناسالم می شود.

برای نورپردازی مطب دندانپزشکی چقدر نور کافی ست؟

در یک مکان کلینیکال میزان نوری که بتوان تمامی جزئیات را بدون چشم غیرمسلح مشاهده نمود، کافی می باشد. برای مثال در یک دفتر تجاری میزان قدرت روشنایی لازم کمتر از 1000 لوکس بوده و در یک مطب این میزان بین 10 هزار الی 160 هزار لوکس (مشابه شدت نور خورشید در یک روز تابستانی) متغیر است.

میزان قدرت روشنایی مورد نیاز (لوکس) برای هر اقدامی متفاوت بوده اما اصول اولیه برای یک روشنایی مناسب در دندان پزشکی یونیورسال می باشد:

  • ارائه رنگ بهینه، برای اطمینان از تشخیص دقیق
  • روشنایی کافی، برای کاهش خستگی چشم
  • موقعیت ارگونومیک آسان، برای حمایت از وضعیت قرارگیری مناسب دندانپزشک و در نتیجه کاهش میزان حرکت و خستگی وی

روشنایی گسترده یا نور متمرکز؟

هر نوع نور دندانپزشکی برای یک هدف خاص طراحی شده که هر کدام دارای جنبه‌ های مثبت و منفی می باشند. منابع نور کوچک جهت ارائه یک پرتو باریک که به راحتی می تواند بر روی هدف متمرکز شوند. با این حال، این نوع نور، کنتراست سخت و سایه های تیره بر روی سطوح مجاور ایجاد می کند. منابع نور بزرگتر در کاهش تابش خیره کننده و سایه های تاریک بهتر عمل خواهند کرد اما ممکن است نیاز به تنظیم بیشتر در مناطقی که دسترسی به آن‌ جا دشوار است، داشته باشند.

نور چراغ یونیت دندانپزشکی بالاترین درجه از نور یکنواخت که دهان را با حداقل سایه روشن میکند، ارائه می‌ دهد. برای مثال، چراغ های دندان پزشکی، با یک طراحی “نورپردازی استادیوم” که نور را از هشت جهت مختلف می‌ تاباند، مهندسی شده است. اگر یک یا دو تا از این جهات توسط مانعی مسدود شوند، دیگر جهات این موانع را جبران خواهند کرد. در نتیجه، روشنایی استثنایی از کل حفره دهان با کاهش میزان خستگی چشم می باشد.

در مقابل، هند پیس نوری یک منطقه بسیار کوچکتر از نور را ایجاد میکند و نور به منطقه خاصی که همراه با حرکت دست دکتر تحت درمان قرار می‌ گیرد، تابانده میشود. از آنجا که منبع نور به طور مستقیم در سطح تحت درمان تابانده می‌ شود،در نورپردازی مطب دندانپزشکی نورپردازی هندپیس، نور متمرکز در نظر گرفته میشود.

همانند handpiece ‌های نوری، هدلایت‌ ها نیز نور متمرکز ارائه نموده و یک “روشنایی نقطه‌ای” با میدان دید کوچک و کنتراست بالا ایجاد میکند. هدلایت دقیقا همان چیزی که دکتر به آن نگاه می‌ کند را روشن می‌ نماید، چرا که آن در یک مسیر موازی به خط دید دکتر میتابد.

آیا موانع در محیط کار شما ایجاد سایه می کنند؟

سایه‌ ها زمانی ایجاد می‌ شوند که یک جسم مات (پیشانی، دست، انگشتان یا ابزار) بین نور و سطح مشاهده قرار گیرد. هنگامی که هدلایت به تنهایی استفاده شود، ابزار‌های دندانپزشکی می‌ توانند سایه های بسیار تاریک ایجاد کنند و در دیدن ناحیه‌ ی درمان هم برای دندانپزشک و هم دستیار ایجاد مشکل نماید.

در ارزیابی های ارگونومیک، این مشکل به ویژه هنگامی که دندانپزشکان در حال کار بر روی مندیبل هستند، ایجاد میشود. این سایه انسدادی معمولاً باعث می‌ شود که دندانپزشک کمی سر خود را بچرخاند تا سایه برطرف شود. متاسفانه، این کار نیز منجر به وضعیت نامناسب بدن و خستگی چشم خواهد شد و هیچ کاری برای حذف سایه ایجاد شده در سمت دستیار نمی‌ توان انجام داد. هدلایت‌ ها و نورپردازی مطب دندانپزشکی هندپیس برای جلوگیری از این مشکل بسیار مناسب می باشند.

نورپردازی سالم و متعادل در مطب دندانپزشکی

آیا رنگ ها با دقت ارائه می شوند؟

یکی از اهداف اصلی نور دندانپزشکی، ارائه‌ ی رنگ بافت به صورت طبیعی است. این امر با استفاده از نور سفید حاصل می‌ شود. شاخص رندر رنگ (CRI) یک شاخص اندازه گیری برای این که یک منبع نور چقدر در بازتاب رنگ از اشیاء مختلف در مقایسه با یک منبع نور ایده آل یا طبیعی موثر است، میباشد.

در نور خورشید، باتوجه به ارائه رنگ کامل، CRI= ۱۰۰ در نظر گرفته شده است. از این رو نور دندانپزشکی نیز باید CRI بالایی داشته باشد تا بتواند بهترین نمایش برای مشاهده دقیق وضعیت حفره دهان را فراهم نماید.

آیا شما نسبت روشنایی سالمی دارید؟

یکی دیگر از ملاحظات مهم نور دندانپزشکی، نسبت نور بین “هدف” و “پس زمینه” (به عنوان مثال روشنایی از منطقه‌ ی درمان در رابطه با بقیه دهان و صورت). این نسبت هدف به پس زمینه (TB) هم در دقت بینایی و هم در راحتی چشم مؤثر است.

SurgiTel، مبتکر پیشرو در زمینه‌ ی لوپ و هدلایت‌ های پزشکی و دندان پزشکی، نسبت 3:1 TB را برای بهترین دید و راحتی چشم پیشنهاد میکند. به عبارت دیگر، محل کار باید در حدود سه برابر روشن تر از منطقه‌ ی پس زمینه باشد. دستیابی به این هدف با استفاده از هدلایت‌ ها به تنهایی غیرممکن بوده و فقدان نسبت TB مطلوب می تواند به خستگی چشم دندانپزشک منجر شود.

توصیه های نورپردازی مطب دندانپزشکی

برای روشنایی سالم، این مراحل برای تنظیم هدلایت همراه با نور یونیت توصیه می‌ شود:

  1. خاموش کردن هدلایت و نور یونیت
  2. روشن کردن هدلایت در ابتدا و تنظیم آن به آرامی تا زمانی که به نظر روشن برسد و سپس کاهش شدت آن به تدریج جهت مشخص شدن آناتومی دندان
  3. روشن کردن نور یونیت با نور کم و نتظیم موقعیت آن به طور مستقیم در بالای حفره دهان در فاصله‌ی حدود 27 اینچ (70 سانتی متر)
    * روشنایی هدلایت باید بیشتر از نور یونیت باشد.
  4. فراهم نمودن منبع نور دیگر از زاویه دیگر جهت از بین بردن سایه و بهبود وضعیت دندانپزشک

تعادل صحیح روشنایی، دید بهتر، راحتی دندانپزشک و همچنین کارایی بیشتر را به همراه دارد. نور هدلایت، حرکت دادن نور یونیت را به حداقل می‌ رساند. میتوان آن را در طول بازو به طور مستقیم در بالای حفره دهان قرار داد و نیاز به تنها یک اینچ (حدود سه سانتی متر) تغییر زاویه جهت کار بر روی سطوح فک بالا و یا پایین دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!