ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
معیار تمیزی باندینگ سیمان رزینی

تاثیر متفاوت معیار های تمیزی روی باندینگ سیمان های رزینی به بزاق آلوده یا زیرکونیای آلوده به خون

خلاصه: هدف: Abstract – Objective

بررسی اثر بخشی متفاوت معیار های تمیزی روی باندینگ سیمان رزینی به بزاق آلوده و زیرکونیای آلوده به خون.

روش های معیار تمیزی باندینگ سیمان رزینی: Methods

141 نمونه از بلوکهای زیر کونیا در اندازه های (10 * 10 * 1.5mm) در شرکت کاتانا ساخته شدند و با بزاق انسان یا خون گوسفند آلوده شدند.

6 اقدام (معیار) پاکسازی (تمیزی) مورد بررسی قرار گرفت:

آبکشی، اسیدفسفریک (H3PO4)، هیپوکلریت سدیم، زیرکلین TM، ایوکلین و پاک کننده، کاتانا، استحکام کششی باندینگ برای 13 گروه مورد بررسی قرار گرفت. (N=10): 6 اقدام پاکسازی در برابر 2 آلودگی (12 گروه آزمایشی) و یک گروه کنترل کننده  و غیرآلوده.

برای مشاهده سطوح نمونه آبکشی و کنترل از میکروسکوپ الکترون یاب استفاده شد. فتوالکترون اشعه ایکس اسپکتروسکوپی (طیف سنجی XPS) برای تشخیص کربن (C1s)، نیتروژن (N1s)، فسفر (P2P)، وزیرکونیوم (Zr3d) انجام شد که از روی آن نسبت های عنصری N/Zr و C/Zr و P/Zr محاسبه شد.

نتایج معیار تمیزی باندینگ سیمان رزینی : results

اگرچه  آبکشی بسیاری از آلودگی های سطح زیرکونیا را از بین برد، استحکام باندینگ سیمان رزینی در مقایسه با کنترل به طور چشمگیری کمتر بود. اسیدفسفریک بی اثر بود و سدیم هیپولکریت در بازگرداندن استحکام باند قابل اعتماد نبود.

سه پاک کننده تجاری ( زیرکلین، ایوکلین، کاتانا) سایر اقدامات پاک کردن ( تمیز کردن) را انجام دادند و استحکام باند سیمان رزینی را به زیرکونیا بازگرداندند بجز استفاده از زیرکلین در سطح آلوده به خون. N/Zr برای همه نمونه ها کاهش یافت و نسبت P/Zr برای اسیدفسفریک و گروه پاک کننده کاتانا افزایش یافت. تفاوت در نسبت های عنصری می تواند نشان دهنده مکانیزم های تمیزی کتفاوتی برای پاک کننده های زیر کونیا باشد.

ConClusion

هر سه پاک کننده های تجاری زیرکونیا در ضد عفونی کردن آلوده به سالویا (Salvia) یا زیر کونیای آلوده به خون موثر هستند و استحکام باندینگ سیمان رزینی را به زیر کونیای آلوده افزایش می دهند.

اهمیت بالینی: Clinical significance

استفاده از آب، اسیدفسفریک و هیپوکلریت غلیظ برای پاک کردن سالویا (Salvia) یا زیرکونیای دندانی آلوده به خون توصیه نمی شود.

زیرکلین در ضدعفونی کردن زیرکونیای آلوده به سالویا بسیار عالی عمل می کند.

پاک کننده ایوکلین یا کاتانا هم برای ضدعفونی کردن (پاک کردن، غیر آلوده کردن) زیرکونیای آلوده به سالویا و هم آلوده به خون بکار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!