ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
راهنمای خرید لوپ چشمی دندان پزشکی

لوپ چشمی چیست؟

لوپ چشمی دندان پزشکی یک ابزار است که استفاده می‌شود تا دندانپزشکان بتوانند مناطق دسترسی دشوار را در دهان ببینند. این لوپ‌ها معمولاً از عدسی های بزرگ با بزرگنمایی بالا تشکیل شده‌اند و به دندانپزشک امکان می‌دهند که جزئیات ریز و درشت را در هنگام انجام مراحل درمانی دندان بهبود دهند. لوپ چشمی به دندانپزشک کمک می‌کند تا بر روی دندانها و بافت‌های اطراف دقت بیشتری داشته باشد و بتواند به طور دقیق تری درمانهای لازم را انجام دهد.

بسیاری از دندانپزشکان برای خرید لوپ‌های دندانپزشکی وسواس زیادی به خرج می‌دهند! دلیلش هم اینه که واقعاً به لوپ‌های با کیفیت نیاز دارن. در بازار مدل‌ها و برندهای مختلفی از لوپ چشمی وجود داره که هر کدوم ویژگی‌ها و مزایای متفاوتی دارن.

وااقعاً باید توجه کنیم که همیشه گران بودن لوپ‌ها به معنی مناسب بودن نیست! در بعضی مواقع، لوپ‌های گران‌قیمت ممکنه برای دندانپزشکی کارایی زیادی نداشته باشند. از اینرو بهتره وقتی می‌خوای یکی بخری، به این نکته توجه کنی و با توجه به نیازت بهترین گزینه رو انتخاب کنید.

مزایای استفاده از لوپ چشمی دندان پزشکی

از آنجایی که بسیاری از دندانپزشکان از دردهای مزمن کمر و گردن رنج می‌برند، باید از ابزارهای استاندارد و مناسبی استفاده کنند. دلیل بسیاری از دردهایی که گریبان دندانپزشکان را می‌گیرد، عدم استفاده صحیح از ابزار مناسب است. از این رو باید هنگام خرید لوپ چشمی نهایت دقت را به خرج داد. لوپ چشمی مناسب باعث می‌شود تا دندانپزشک نیازی به خم شدن و قوز کردن نداشته باشد. استفاده از لولپ های چشمی با کیفیتی که دارای قدرت بزرگنمایی بالایی هستند، باعث می‌شود تا دندانپزشک تسلط بیشتری بر روی کار داشته باشد. البته استفاده از صندلی های مناسب نیز می‌توانند تاثیر بسزایی در کیفیت کار داشته باشد.

 خرید لوپ چشمی دندان پزشکی

یک لوپ چشمی با کیفیت نباید خطای رنگ داشته باشد. بهترین لوپ چشمی، لوپی است که از خصوصیات آکروماتیک بودن برخوردار باشد. به این معنی که توانایی مشاهده تمامی رنگ ها را داشته باشد. در صورت استفاده از اپتیک های نامناسب، طول موجها به اشتباه انعکاس یافته و دچار تغییر رنگ می‌شوند. فاکتور بعدی زاویه میل است. زاویه میل، مهمترین ویژگی لوله های چشمی بوده که موجب حفظ ارگونومی می‌شود. این ویژگی موجب می‌شود تا بدون خم کردن گردن و کمر، تنها با نگاه کردن از طریق لوپ چشمی به کار خود ادامه داد.

چرا استفاده ازلوپ چشمی دندان پزشکی را به عنوان جایگزین مناسب می‌دانیم؟

  1. حفظ استایل ارگونومی بدن (فلکشن گردن کمتر از 20 درجه) و جلوگیری از دردهای مزمن گردن و کمر.
  2. تقویت بینایی برای تشخیص و انجام درمان دقیق تر.
  3. کاهش اثرات پیرچشمی.

انواع لوپ چشمی دندان پزشکی

لوپ Through The Lens (TTL)

در لوپ چشمی دندان پزشکی چشمی TLL، لنز چشمی (اپتیکال) براساس خصوصیاتی مانند فاصله مردمک (InterPupillary Distance-IPD) و بطور اختصاصی برای هر فرد جاگذاری می‌گردد و قابل تنظیم نمی‌باشد.

مزایا:

وزن کم
میدان دید وسیع‌تر
عدم نیاز به تنظیم لنز چشمی و قرارگیری همیشگی آنها در جای درست

معایب:

قیمت بالاتر
عدم مکان استفاده از آن توسط شخص دیگر
امکان فروش لوپ به سختی

 لوپ چشمی دندان پزشکی

لوپ متحرک (Flip-Up)

در لوپ فلیپ آپ، قسمت چشمی متصل به یک دسته است که آن را جابه جا می‌کند و لوپ چشمی را برای هر فردی قابل استفاده می‌سازد.

مزایا:

قیمت مناسب و ارزان
امکان بالا بردن و برداشتن آن از روی چشم در هنگام عدم استفاده
امکان فروش آن بعد از خرید و استفاده

معایب:

وزن سنگین
میدان دید کم نسبت به مدل TTL

فاکتورهای مهم برای انتخاب یک لوپ چشمی مناسب به شرح زیر هستند:

اندازه گیری فاصله بین دو مرکز مردمک چشم (InterPupillary Distance-IPD):

در لوپ TTL، مرکز لنزهای چشمی باتوجه به عدد بدست آمده برای IPD، تنظیم می گردد.

فاصله کاری (Working Distance)

فاصله کاری به معنای فاصله چشم دندانپزشک تا محل کار (دهان بیمار)، در حالتی مناسب و وضعیت ارگونومیک می باشد. توجه داشته باشید که در هنگا م اندازه گیری فاصله دید، بیش از حد به جلو یا عقب خم نشوید و بهتر است با کمک یک نفر دیگر و یا دستیار خود این کار را انجام دهید. غالباً فاصله کارکرد 42 سانتی متر برای اکثریت افراد مناسب می باشد.

بزرگنمایی (Magnification)

قدرت بزرگنمایی به معنی توانایی لوپ چشمی دندان پزشکی در بزرگ نشان دادن تصویر (نه وضوح تصویر) است. کمترین بزرگنمایی باعث ایجاد میدان دید وسیع و با افزایش بزرگنمایی، میدان دید و میزان نور ورودی به لنزها کاهش می یابد اما در این بزرگنمایی جزئیات بیشتری قابل مشاهده می باشند. میزان بزرگنمایی لوپ، بسته به سلیقه هر فرد انتخاب می شود؛ اما استفاده از کمترین بزرگنمایی که چشم با آن احساس راحتی می کند توصیه می شود. کمترین بزرگنمایی باعث ایجاد میدان دید وسیع تری می گردد. میزان بزرگنمایی مناسب با توجه به فیلدهای مختلف دندانپزشکی عبارتند از: عمومی، بهداشت دهان و دندان و ایمپلنتولوژی 2.5x و 3.0x و 3.5x، اندو، کراون و بریج 3.5x و 4.0x، و لابراتوار دندانپزشکی 5x و 6x.

راهنمای خرید لوپ چشمی دندان پزشکی

تفکیک پذیری (Resolution)

رزولوشن به معنی توانایی لوپ چشمی دندان پزشکی در جدا کردن اشکال نزدیک به یکدیگر و نشان دادن جزئیات با وضوح مناسب می باشد. تفکیک پذیری با دو فاکتور میدان دید و عمق دید در ارتباط است.

اولین نشانه از کیفیت پایین لوپ، تفکیک پذیری (رزولوشن) نامناسب، مشاهده خطای رنگی (Chromatic Aberration) و کروی (Spherical Aberration) می باشد.

در هنگام خرید،لوپ چشمی دندان پزشکی مختلف را از طریق نگاه کردن به جزئیاتی که فقط با بزرگنمایی بالا قابل مشاهده می باشند، بایکدیگر مقایسه نمائید.خریدلوپ پزشکی از تجهیزات دندان پزشکی دنت آتروپات

میدان دید (Field of view)

بدین معناست که چه مقدار از ناحیه ای که در حال انجام کار روی آن هستید را می توانید از طریق لوپ چشمی دندان پزشکی ببینید. میدان دید بزرگتر به شما این امکان را می دهد که راحت تر ابزار خود را حین کار وارد میدان دید کنید. و به طور کلی سازگاری با آن برای شما ساده تر می باشد.

برای بزرگنمایی 2.5 میدان دید خوب، تقریباً 10 سانتی متر می باشد.

عمق دید (Depth of field)

عمق دید به معنی عمق منطقه قابل تمرکز و مشاهده در زمان نگاه کردن با لوپ چشمی دندان پزشکی بوده که به میزان نور موجود، طراحی لنز چشمی، قدرت بزرگنمایی و توانایی چشم برای تمرکز وابسته می باشد. همچنین اندازه عمق دید با بزرگنمایی و فاصله کاری رابطه مستقیم دارد. به طوری که در بزرگنمایی کم و فاصله دید طولانی، عمق دید بیشتر می باشد و بلعکس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!