ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
تنظیمات-تنش-انقباض-saremco

تنظیمات تنش انقباض C.J.klever laan، ELSB 940 و J.Rezende

شماره تحقیق تنظیمات تنش انقباض:

تنش انقباض P2014.001

جمعه 14 مارس 2014

به سفارش سارمکو Saremco

  1. شیمی دان، BSC
  2. شیمی دان، PHD

امضاء: C.J.KleverLaan

مرکز آکادمیک دندانپزشکی آمستردام دپارتمان علوم مواد دندانی

معرفی

این مقاله به اندازه گیری های تنش انقباض پلیمریزاسیون در کامپوزیت SDR با دیلامتر ACTA می پردازد. سارمکو با ایمیل سفارش داد و مواد در اکتبر 2010 رسیدند. آزمایش ها در دوره های ذکر شده در جدول 1 انجام شد.

مواد و روش ها

جدول 1. مواد تست شده برایتنش انقباض:

تاریخ انقضا مدت زمان آزمایش سازنده مواد
2018.01 مارس 2014 سارمکو ELS

تنظیمات اندازه گیری های تنش انقباض

تنظیم تست نشان داده شده در شکل 1 در اینسترون 22% تا نسی لومتر قرار گرفت. خمیر کامپوزیت بین بشقاب شیشه ای و سطح صافی از سرپیچ فولادی قرار گرفت و به این سطوح  بپیوست.در طول لایت کیورینک به مدت 30 دقیقه، توسعه تنش انقباض زمانیکه فاصه بین شیشه و سر پیچ فولادی ثابت بود اندازه گیری شد. این عمل تزمیم را در یک موقعیت کاملا سفت و سخت شبیه سازی می کند جاییکه دیواره های حفره نمی توانند گیر نیرو های انقباضی بیفتند.

اقدام فنی

آماده سازی سطح بشقاب شیشه ای

بشقاب شیشه ای به ضخامت 4 میلی متر به لوله استیل چسبیده بود که دارای سرعت بیرونی بود تا بتواند آن را به داخل سکوی نصب بپیچاند. سطح شیشه ای بالایی، در محلی که نمونه باید چسبیده شود با اکسید آلومینیوم AL2O3 سند بلا ست شد. تا جاییکه یک سطح مات به دست آید. مابقی اکسید آلومینیوم با هوای فشرده از بین رفت. یک قطره از پرایمر سرامیکی (3MESPE) روی این سطح مات زده شد و حلال به آرامی توسط جریان هوا تبخیر شد.

مقدار کمی از رزین سکاچ بوند ام پی (Scotch Bond MP) روی سطح به یک لایه نازک دمیده شد و به مدت 20 ثانیه لایت کیور شد. لوله استیل با بشقاب شیشه ای چسبیده شده در پلت فرم (سکو) نصب شد و با مهره قفلی ثابت شد.

آماده سازی سرپیچ

سرپیچ به قطر 3.2 با سمباده گریت 600 خیس شده بود سپس با اکسیر آلومینیوم AL2Oسندبلاست شد، با آستون شسته شد و برای رسوب یک لایه نازک سیلیکا در سیلی کوتر قرار گرفت. یک قطره سیلیکون تازه برای سیلانیز کردن سطح اعمال شد.

بعد ار خشک شدن یک لایه نازک از اسکاچ برند MP به روی سطح دمیده شد و به مدت 20 ثانیه لایت کیور شد. سرانجام  بولد (Bold) در تنظیم تانسی لومتر ثابت شد.

درج و فعالسازی کامپوزیت

فاصله بین سطوح بشقاب شیشه ای و سرپیچ حدود 0.8 میلی متر بود که باید در آزمایش ها به ضخامت نمونه تبدیل می شد.

LDTV (میله) تانسی لومتر روی صفر تنظیم شد و سر ضربدری تانسیلومتر برداشته شد تا بتوان مقدار کمی از خمیر کامپوزیت را در سر بولد (Bold) قرار داد. پس سر ضربدری به موقعیت صفر خود برگشت. اضافی خمیر با کاردک برداشته شد. نمونه ها از طریق گلاس بوسیله هایلایت الیپار (Elipar Highlight)(Espe) به مدت 40 ثانیه در حالت استاندارد لایت کیور شدند (750mw/cm2).

اندازه گیری

از اول لایت کیورینگ توسعه تنش انقباض در مدت 30 دقیقه اندازه گیری شد. انقباض محوری نمونه ها به طور مداوم با فیدبک جابجایی سر ضربدری منقبض شد تا ضخامت نمونه را نگه دارد. متوسط تنش انقباض هر کدام از کامپوزیت های جدول 1 از پنج اندازه گیری تعیین شدند. n=5.

تنظیم در تانسی لومتر

شکل 1: تنظیم در تانسی لومتر. نمونه با یک لایه خیلی نازک از رزین اسکاج بولد MP به سطح بولد هد (Bold head) و سطح بشقاب شیشه ای سیلانته شده با پرایمر سرامیکی چسبانده شد.

نتایج

نتایج توسعه فشار انقباض به طور گرافیکی در شکل شماره 2 بیانگر دوره اندازه گیری 30 دقیقه ای است و در شکل 3 بیانگر 60 ثانیه کیورینگ اولیه است. جدول 2 تعدادی داده های عددی در زمانهای مختلف را نشان می دهد.

جدول 2. تنش انقباض پلیمریزاسیون در زمان های انتخابی از لایت کیورینگ مواد با هایلایتر الیپار به مدت 40 ثانیه در حالت استاندارد (750mw/cm2).

تنش انقباض پلیمریزاسیون

توسعه تنش انقباض پلیمریزاسیون

شکل 2. توسعه تنش انقباض پلیمریزاسیون مواد مورد بررسی (n=5) در مدت 30 دقیقه از تنظیمات بعد از شروع لایت کیورینگ با هایلایتر الیپار به مدت 40 ثانیه در حالت استاندارد (750mw/cm2).

توسعه تنش انقباض پلیمریزاسیون مواد مورد بررسی (n=5) در مدت 60 ثانیه

شکل 3. توسعه تنش انقباض پلیمریزاسیون مواد مورد بررسی (n=5) در مدت 60 ثانیه اولیه تنظیمات بعد از شروع لایت کیورینگ با هایلایتر الیپار به مدت 40 ثانیه در حالت استاندارد (750mw/cm2).

ترجمه: سعیده اقدام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!