ارسال رایگان برای سفارشات بالای 3 میلیون تومان
لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی

یکبار مصرف های دندانپزشکی!

این موضوع یکی از بخش های چالشی و تقریباً نگران کننده در مراکز دندانپزشکی به شمار می آید. چرا نگران کننده؟ مصرف مجدد لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی، خطرات بسیاری همچون انتقال عفونت ها و بیماری ها را در بیمار ایجاد می کند؛ از طرفی دیگر، اگر محصولات چندبار مصرف، تنها یکبار استفاده شوند به نوعی اسراف و هدر رفتن منابع مالی و طبیعی محسوب می شود.

بنابراین تشخیص دقیق تعداد مصرف مجاز، موضوع به ظاهر ساده اما مهمی است که باید مورد بررسی و بازنگری قرار بگیرد.

دستورالعمل های لوازم دندانپزشکی را بخوان!

بعضی از اشتباهات حوزه کنترل عفونت، جبران ناپذیر و مرگبار می باشند. یادآوری این جمله کمک خواهد کرد که از استریل کردن لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی به طور جدی خودداری شود. تشخیص اینکه از چه محصولاتی میتوانید استفاده مجدد کنید و از کدام ها نمیتوانید، کار چندان دشواری نیست. به لطف دستورالعمل های دقیق کارخانه های سازنده، تمامی این اطلاعات در دسترس است و کافیست به لیبل ها و کاتالوگ های همراه محصول بیشتر دقت شود. معمولاً علامت عدد “2”، نشانه مجوز استفاده مجدد و ضربدر یا خطی روی این عدد، بر یکبار مصرف بودن آن تأکید می کند. همچنین عبارت disposable به سادگی یکبار مصرف بودن آن را نشان می دهد.

شاید بگویید اینکه ساده است و همه آن را میدانند! ولی آیا یکبار مصرف بودن چیزی مثل ماسک را کسی نمیداند؟! اینکه کسی ماسک را پس از اتمام کار بیمار، به زیر چانه بکشد و برای بیمار بعدی استفاده بکند، شاید برای شما خنده دار باشد اما واقعاً در بعضی موارد دیده می شود! می دانید علت این کار اشتباه چیست؟ معمولاً صرفه جویی در هزینه ها! و شاید اصرار به تکرار یک عادت غلط! اگرچه هزینه خرید محصولی مثل ماسک، هزینه چندانی نخواهد داشت و تبعات این صرفه جویی ممکن است بسیار سنگین تر و جبران ناپذیر تر باشد.

لوازم-یکبار-مصرف-دندانپزشکی

یک غفلت ساده و … 

شاید اینگونه به نظر برسد که میکرو اورگانیسم ها، بر اثر پاشش مایعات از دهان بیمار به قسمت خارجی ماسک منتقل شوند و خطری نخواهد داشت اما باید بدانیم این ذرات ریز بیماری زا، در اثر برخورد دست دندانپزشک می توانند به قسمت داخلی ماسک هم منتقل گردد و سپس از طریق غشا های مخاطی ناحیه گردن از همانجا که ماسک به پایین کشیده شده وارد بدن شود.

یکی دیگر از چالش های بزرگ در این زمینه، ورود فناوری های جدید به عرصه های تشخیص و درمان است. بسیاری از اسکنرهای داخل دهانی دارای سری های قابل تعویض هستند که این سری ها ممکن است بسته به دستورالعمل سازنده قابل اتوکلاو باشند یا نه. استریلیزاسیون بعضی از مدل های خاص تر، ممکن است شیوه خاصی داشته باشند؛ مثلاً حتماً باید با اتوکلاو Class B استریل کنید. این موضوع بسیار جدی بوده و چنین استثنائاتی هرگز نباید نادیده گرفته شود.

قوانین صریح استفاده از لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی

طبق دستورالعمل نهادهای FDA و CDC، ابزارهایی از قبیل انواع فرزها، فایل های اندو و باربروچ ها در دسته یکبار مصرف ها قرار می گیرند چون هم تمیز شدن آنها کار بسیار دشواری می باشد و هم در مراحل استریل دچار فرسایش می گردد و احتمال شکستنشان بالا می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
WeCreativez WhatsApp Support
در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود
چطور میتونیم کمکتون کنیم!